0%
FABRİKA

Oto Jant Düzeltme

lastik-satış

Jant düzeltme oldukça önemli bir konudur. Günlük hayatta sıkça kullanılan araçlar, sürüş esnasında ya da durağan haldeyken jantlara darbe alabilir. Bu darbeler sonucu jantlarda bazı hasarlar meydana gelir. Bu hasarlar; yamulma, kırılma, çatlama gibi farklı çeşitlerde olabilir. Ayrıca jantlar hem görsel olarak aracı destekler hem de aracın hareket etmesini sağlar. Sonuç olarak jant kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması, sürüş güvenliği için önem arz eder. Jant Düzeltme Nedir? Tahrip olan araç jantına uygulanacak düzeltme ardından eski kondisyonu geri sağlanabilir. Ayrıca araç jantına yapılan işlemler, jantın materyaline göre değişiklik gösterir.

Materyallerine Göre Düzeltme İşlemi

Otomotiv üreticileri pek çok malzemeden jant üretimi yapar. Bunların başında demir, çelik ve alüminyum gelir. Alaşımlı diye adlandırılan jant modellerinde ise düzeltme işlemi hava basıncı ile gerçekleştirilir. Hava basınçlı presler sayesinde jantın eski haline dönmesi sağlanır. Bu işlem, jantın hasarlı bölgesine hava basınçlı pres uygulanarak düzeltilmesi ile gerçekleştirilir. Ayrıca çelik jantların üretimi pres baskı sistemi ile gerçekleşir. Çelik jantlarda hasar varsa jantın hasarlı bölgesi kaynak makinesi ile ısıtılır ve şekil alacak hale getirilir. Böylece yapılan işlemle jantın orijinal haline gelmesi sağlanır. Bu işlemlerin ardından yapılan rot balans işlemleri aracın eski kondisyonuna dengeli bir biçimde dönmesini sağlar.

Peki, oto mekanik bakım ve onarım işlemleri neleri kapsar?
Bugün arabası olan ve kolaylıkla kullanabilen herkes için arabasız bir duruma düşmek genellikle fazlasıyla zorlayıcı ve adeta hayat standardını düşürücü bir durumdur diyebiliriz. Böyle bir durumda aslında kullanmış olduğumuz otomobillerin kendi içinde ne kadar karmaşık ve büyük bir sisteme sahip olduğunu ve bu sistem sayesinde işleyişini sürdürdüğünü bilmekte fayda vardır. Otomobillerin mekanik sistemleri, genellikle yaşadığımız bir arıza durumunda tamiratını yapan usta tarafından anlatılan özellikler ve elbette anlayamadığımız birçok farklı terimle birlikte karşımıza çıkmaktadır.

RANDEVU AL

7/24 internet üzerinden oluşturabileceğiniz randevunuza en kısa sürede dönüş yapacağımızı bilmenizi isteriz.

MESAİ SAATLERİ

Pzt - Cuma 09.00 - 19.00
Cumartesi 09.00 - 17.00
Pazar Kapalı

FABRİKA

DİĞER HİZMETLER