0%
FABRİKA

Oto Rot Balans

balans

Rot Ayarı

Rot ayarı yapmadan önce ilk olarak analiz için araç istasyona konumlanır. Özel ekipmanlar ve bilgisayar sayesinde mevcut rot ayarına dair veriler elde edilir. Doğru ekipmanların kullanımı bu adımda oldukça önemlidir. Elde edilen veriler ışığında tekerler ayarlanarak birbirlerine ve direksiyon yönüne paralel hale getirilir. Paralellik elde edildiğinde rot ayarı yapılmış olur.

Balans Ayarı

Balans ayarı için ilk olarak aracın tekerleri sökülmelidir. Balans ayarı yapılacak kısım içerisine lastikler yerleştirilerek lastik basıncı ve jant kontrolü yapılır. Herhangi bir dengesizlik veya arıza var ise bu kısımda halledilir. Cihaza bağlı olan tekerler deneme amacı ile döndürülürken balans ayarına yönelik veriler elde edilir. Balans ayarı yapmak için bozukluk derecelerine göre ağırlık yerleştirilir ve ayarlama tamamlanır.

Rot balans ayarı kaç yılda bir yapılır?

Rot balans ayarı için genel olarak kilometreye bağlı olarak plan yapılması tavsiye edilir. 15 bin km’de rot balans ayarı yapılması önerilirken, bu miktar yaklaşık olarak bir senelik araç kullanımına da denktir.

Kimi araç kullanıcıları 15 km veya 1 senenin dolmasını beklemeden rot balans ayarı yaptırmaktadır. Bu sayede sürüş esnasında daha güvenli ve konforlu bir biçimde seyahat edilebilir. Eğer sık sık teknik servise gidilmiyor ise en az senede 1 defa olmak üzere balans ayarı yaptırmak araç ve sürücü sağlığına fayda sağlayacaktır.

Rot balans neden bozulur?

Rot ayarı ve balans ayarı bozulmaları aşağı yukarı birbirlerine benzerlik gösterirler. Rot balans ayarı bozulmasındaki en temel sebep araç kullanımında karşılaşılan çevresel etmenlerdir. Kaldırım taşına çarpmak, kazaya karışmak veya çukura girmek başlıca rot ayarı bozulma sebebi denilebilir. Balans ayarı ise genellikle lastiğin hasar alması, eskimesi, jant hasarı ve çevresel şartlardan bozulmaktadır.

Bunların dışında aracın uzun süreli kullanımlarda da rot balans ayarları bozulabilmektedir. Bu sebeple yukarıda da ifade edildiği gibi belirli aralıklar ile bakım yaptırma oldukça faydalı olacaktır. 

RANDEVU AL

7/24 internet üzerinden oluşturabileceğiniz randevunuza en kısa sürede dönüş yapacağımızı bilmenizi isteriz.

MESAİ SAATLERİ

Pzt - Cuma 09.00 - 19.00
Cumartesi 09.00 - 17.00
Pazar Kapalı

FABRİKA

DİĞER HİZMETLER